A A A

Informacja dla Pacjenta

Aparaty do zdejmowania
Podczas leczenia tym rodzajem aparatu najważniejsze jest… noszenie według zaleceń lekarza. Prawda oczywista, ale jakże często nierozumiana przez młodych pacjentów.


Zwracamy również uwagę, aby zarówno aparat jak i zęby były wyczyszczone. Aparat - specjalnie do tego przeznaczoną szczoteczką i mydłem, a zęby - pastą z fluorem. Raz na miesiąc można aparat włożyć do kąpieli w roztworze wodnym z dodatkiem tabletki do protez zębowych, dostępnej w aptece. Nienoszony aparat przechowujemy w specjalnie do tego celu przeznaczonym pudełku, aby się nie zgubił i nie uległ zniszczeniu (uwaga na czworonogi!!!).


Aparaty stałe

Przed założeniem aparatu stałego konieczna jest pełna sanacja jamy ustnej, czyli wyleczenie wszystkich zębów, dokładne wypełnienie kanałów w zębach pozbawionych żywej miazgi, usunięcie zębów tego wymagających( również tych wskazanych przez ortodontę) oraz wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych dziąseł.
 

Po założeniu aparatu zęby mogą być tkliwe już po paru godzinach tego samego dnia. W razie silnych dolegliwości zalecany jest przeciwbólowo paracetamol, zażywany według ulotki dołączonej do opakowania. Dieta - płynna i papkowata. Dolegliwości mogą wystąpić też po każdej wizycie u ortodonty.

Sprawą ogromnej wagi w trakcie leczenia aparatami stałymi jest higiena jamy ustnej. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, z użyciem specjalnych szczoteczek ortodontycznych( szczotkowanie poziome) i międzyzębowych ( szczotkowanie pionowe - pod łukiem i pomiędzy zębami), oraz pasty z fluorem, niewybielającej. Po wieczornym szczotkowaniu- płukanka z fluorem. Ważne są regularne przeglądy stomatologiczne w celu wychwycenia wczesnych ognisk próchnicy. Dolegliwości bólowe pojedynczych zębów zawsze należy zgłaszać na wizycie ortodontycznej.


Podczas leczenia aparatami stałymi należy przestrzegać zaleceń dotyczących spożywanych pokarmów. W przeciwnym razie zamki przyklejone do zębów będą się odklejały. Wydłuży to czas leczenia i …niekorzystnie wpłynie na zasób portfela, gdyż odklejony zamek należy przykleić na dodatkowej, pozaplanowej wizycie. W związku z tym unikać należy pokarmów twardych i o dużej kleistości, zaś ze względu na zapobieganie próchnicy - napojów gazowanych i soków owocowych. Jeśli pozwolimy sobie na taki grzeszek, pamiętajmy o wymyciu, lub przynajmniej wypłukaniu zębów. Dodatkowo, pacjenci leczeni aparatami niemetalowymi, powinni unikać picia mocnej, czarnej herbaty, kawy i czerwonego wina, ze względu na możliwość przebarwień aparatu, które można usunąć jedynie podczas wizyty w gabinecie. Warto więc o tym pamiętać ze względów estetycznych.


Leczenie retencyjne
Po zakończeniu leczenia aparatami stałymi konieczne jest tzw. leczenie retencyjne, które nie wpływa już na ustawienie zębów, ale utrzymuje je w osiągniętym położeniu. Jest więc… równie ważne jak leczenie właściwe. Dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza w tym zakresie. Nienoszenie aparatów retencyjnych grozi nawrotem wady. Szkoda naszych wyrzeczeń, czasu i pieniędzy.