A A A

Aparaty

Aparat ortodontyczny - służy do przywracania właściwego, fizjologicznego zwarcia między górnymi i dolnymi zębami, wyrównywania i właściwego ustawienia zębów w łukach zębowych. Istnieją aparaty ruchome oraz stałe. Stosuje się odpowiednio w zależności od wieku pacjenta i rodzaju wady.

Aparat ruchomy zaleca się dla dzieci między 4 a 12 rokiem życia, w uzębieniu mlecznym i mieszanym- w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Zbudowany jest on z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu, dopasowanych do zębów. Nie jest odpowiedni dla pacjentów z pełnym uzębieniem stałym.

Aparat ruchomy - dla dzieci między 4 a 12 rokiem życiaAparat ruchomy leczy wady zgryzu u dzieci
 
Aparat stały zaleca się dla młodzieży i dorosłych, do zębów stałych. Zdarza się, że lekarz ortodonta zaleci ten rodzaj aparatu również u dzieci, z częściowym uzębieniem mlecznym. Zbudowany jest z zamków i pierścieni, które są mocowane do szkliwa specjalnym klejem. Do zamków wprowadzane są łuki ze specjalnych stopów, w kolejności zależnej od wady zgryzu i szkoły ortodontycznej. Łuk wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Czas leczenia uzależniony jest od wady. Wśród aparatów stałych rozróżnia się: aparaty estetyczne (ceramiczne, kryształowe) i aparaty metalowe (tytanowe, niklowe).

Aparat stały dla młodzieży i dorosłychProstowanie zębów za pomocą aparatu stałego na zęby